Tipy na novinky v HELIOS od verze 0400

Změn a novinek ve verzi HELIOS 0400 najdete spoustu. Pokusíme se vám přiblížit ty nejvýraznější a ty, u kterých si myslíme, že by vám mohly udělat radost. Každopádně vám doporučujeme projít kompletní změny ve vašem HELIOS od verze 0400 – odkazy najdete na konci článku.

Změny s příznakem iNUVIO nenajde v HELIOS verze 2.0, ale pouze v HELIOS 3.0 edici iNUVIO.

Upozorňujeme vás, že pokud máte MS SQL 2019, tak pro spuštění HELIOS verze 2.0.2020.0400 / 3.0.2020.0400 (i následujících verzí), musíte mít nainstalovaný update SQL 2019 na minimální úroveň „Cumulative Update 3 (CU3)“.

OBECNÉ

Klávesová zkratka pro zrušení rychlého filtru – pokud upřednostňujete práci přes klávesnici, než pomocí myši, jistě vás potěší klávesová zkratka pro vymazání údajů z řádku rychlého filtru – Ctrl+Del. Klávesová zkratka se vám zobrazí také v bublinové nápovědě, když najedete kurzorem na tlačítko ke zrušení rychlého filtru.


iNUVIO – Barevné ikony – od verze 0400 si můžete ve svém HELIOS aktivovat barevné ikony v menu: HELIOS – Možnosti – Nastavení vzhledu – Sada ikon


iNUVIO – Přednastavení období podle aktuálního data – v uživatelských konstantách si můžete od verze 0400 přednastavit období nejen jako konkrétní rok, ale pomocí zaškrtávátka také přednastavit období podle aktuálního data, čímž vám odpadne nutná změna vždy při příchodu nového roku.


iNUVIO – Nová zaškrtávátka v nastavení Období v uživatelském lokálním nastavení. U těchto přehledů také můžete nově zvolit zobrazení dat za všechna období, nebo za vybrané období:

  • Účetní deník
  • Účetní deník celkem
  • Vzájemné zápočty (saldokonta)
  • Pokladní doklady
  • Pokladní doklady přes řady
  • Platební a inkasní příkazy
  • Bankovní výpisy

Do nastavení Dataskopu pro uzel sdruženého pohledu byla doplněna možnost „Povolit změnu sestavy“. Pokud není zaškrtnuto, pak není k dispozici F4 Nastav ani výběr sestav.

TISKOVÉ FORMULÁŘE

Od verze 0400 najdete v HELIOS novou verzi také nástroje ReportBuilder – 20.02

  • Nová verze vám umožní tiskopis vytisknout, nebo vygenerovat do pdf (či do jiného podporovaného typu souboru) přímo z nástroje ReportBuilder ze záložky Náhled, abyste si mohli udělat představu, jak bude vypadat upravený tiskopis, a nemuseli přitom odcházet z ReportBuilderu do náhledu tiskopisu.

BANKA

Stejné bankovní spojení k více organizacím – do verze 0400 nebylo možné zadat stejné bankovní spojení k jiné organizaci, objevila se hláška, že číslo účtu již v systému existuje. Byla upravena kontrola, od verze 0400 nelze zadat pouze stejné číslo účtu znovu ke stejné organizaci. Stejné bankovní spojení k různým organizacím již zadat bez problémů můžete.


Automatické přiřazování úhrad faktur podle přesné částky – ve firemní a uživatelské konfiguraci lze nově nastavit automatické přiřazování úhrad faktur podle přesné částky (Saldo v přípravě) za podmínky, že měna bankovního výpisu a měna faktury jsou stejné.

MZDY

V modulu Mzdy je novinek asi nejvíce, především kvůli situaci okolo viru COVID-19. Zde je jejich kompletní seznam:

POKLADNA

iNUVIO – nové pole na pokladním dokladu pro údaje, komu byla vyplacena, nebo od koho byla přijata finanční hotovost. Toto pole bylo doplněno na distribuční tiskové formuláře. Pokud máte vlastní tiskopisy a chcete, aby se vám na nich nové pole tisklo, je potřeba toto pole na tiskopisy doplnit.


iNUVIO – možnost tisku stav pokladny. Do akce Stav pokladny v přehledech Pokladní doklady a Druhy pokladen byla doplněna možnost tisku.

SKLADY, NÁKUP A PRODEJ

iNUVIO – nová akce „Editace zaúčtovaného dokladu“ v přehledu příjemek a výdejek – tato akce je přístupná jen u realizovaných a zaúčtovaných dokladů, musí být instalován modul Účetnictví.
Akce je určena pouze pro opravu základních dimenzí (útvar, zakázka, nákladový okruh, vozidlo, zaměstnanec) bez nutnosti doklad odúčtovat.
Na akci lze nastavit práva.

ÚČETNICTVÍ

Nový sloupec „Název země z přehledu zemí MFČR“ v číselníku zemí – v editoru číselníku zemí je nový oddíl „Ministerstvo financí České republiky“, kde lze název země MFČR vyplnit ručně. Oddíl obsahuje i odkaz na WWW stránky MFČR s číselníkem zemí.
Sloupec „Název země z přehledu zemí MFČR“ je plněn v rámci akce „Import číselníků z webu“ v přehledech Přiznání k DPH, Souhrnné hlášení, Kontrolní hlášení CZ a Podklady k přiznání k dani z příjmů právnických osob. Sloupec „Název země z přehledu zemí MFČR“ je exportován do XML podání Souhrnného hlášení do elementu „stat“ věty „P“ (platí pro CZ SH od roku 2020).

ZAKÁZKY

Definice práv na řady zakázek – nově je možnost nastavit práva také na řady zakázek. Dokud nejsou k řadě nastavena žádná práva, mají k ní práva všichni uživatelé. Jakmile jsou k řadě definována jen práva na plný přístup, mají k ní ostatní uživatelé přístup jen ke čtení.
Uživatel v přehledech nevidí řadu, ke které má zakázaný přístup.